Droga Królewska

Od kościoła św. Floriana

Akt lokacyjny Krakowa z 1257 rokuHistoryczna trakt, którym od strony północnej do średniowiecznego Krakowa wjeżdżali królowie i biskupi, kupcy i znamienici goście. Trasa prowadzi od kościoła Św. Floriana, którego początki sięgają XII w. Wg legendy w 1184 r sprowadzono do Krakowa relikwie
św. Floriana, a woły które wiozły relikwie w tym miejscu stanęły i dopiero kiedy zdecydowano postawić tam kościół dedykowany
świętemu męczennikowi ruszyły dalej na Wawel.

Na środku pl. Matejki (części dawnego rynku miasta Kleparza) w 1910 r staraniem Ignacego Jana Paderewskiego wzniesiono
Pomnik grunwaldzki
upamiętniający 500 rocznicę zwycięstwa Władysława Jagiełły nad wojskami wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena.

Przy pl. Matejki znajduje się gmach Akademii Sztuk Pięknych, uczelni powstałej w 1818, której dyrektorem przez 20 lat
(1873-1893) był mistrz Jan Matejko twórca obrazów historycznych i batalistycznych. Jego dom - obecnie muzeum biograficzne jemu poświęcone - znajduje się przy ulicy Floriańskiej 41.

Barbakan, mury obronne i Brama Floriańska to kolejne punkty na Drodze Królewskiej, które przypominają o obronnym charakterze średniowiecznego miasta. Od 1295 roku, kiedy to książę Leszek Czarny zezwolił na umocnienie miasta murami obronnymi Kraków do XIV w otoczył się pierścieniem murów wzmocnionych basztami i otoczonych fosami.

Po przekroczeniu Bramy Floriańskiej trasa wiedzie reprezentacyjna ul. Floriańską, przy której znajdują się liczne kamienice o ciekawej historii, która prowadzi na Rynek Główny - serce miasta.

Plac wytyczony w 1257r o wymiarach 200 x 200 m to jeden z największych rynków średniowiecznej Europy. O handlowym przeznaczeniu rynku przypominają Sukiennice, do których wystawienia zobowiązał się książę Bolesław Wstydliwy.

Nad Rynkiem górują się wieże Kościoła Mariackiego – gotyckiej fary miejskiej, w której znajduje się dzieło Wita Stwosza - największy gotycki ołtarz Europy.

Po drugiej stronie Sukiennic stojąca samotnie wieża ratuszowa przypomina o rozebranym ratuszu miejskim, siedzibie władz królewskiego miasta Krakowa.

Przy romańskim kościoła św. Wojciecha ( gdzie wg. tradycji św. Wojciech miał głosić kazania ) możemy zobaczyć pierwotny poziom Rynku Głównego.

Z Rynku trasa wiedzie przez ul. Grodzką i Kanoniczą na wzgórze wawelskie. Mijając średniowieczne klasztory: OO. Franciszkanów z kościołem Św. Franciszka z Asyżu oraz OO. Dominikanów z kościołem Świętej Trójcy widzimy Pałac Wielopolskich – obecną siedzibę krakowskiego magistratu.

W perspektywie ulicy Grodzkiej dumnie stoją obok siebie kościoły; romański św. Andrzeja, barokowy śś. Piotra i Pawła oraz gotycki św. Idziego.

Jedną z najstarszych ulic Krakowa jest ul. Kanonicza, zabudowana malowniczymi domami i kamienicami o średniowiecznym rodowodzie. To tu u stóp Wawelu w domu nr 25 Jan Długosz pisał „ Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego” a wiele wieków później zamieszkał wraz ze swoim ojcem Franciszkiem, który miał tu pracownie Stanisław Wyspiański.

Na Wawel

Katedra świetych Stanisława i Wacława na WaweluWkraczając na wzgórze wawelskie przez Bramę Herbową i Bramę Wazów widzimy Katedrę królów i biskupów krakowskich, miejsce koronacji i uroczystości i pogrzebów. Na środku katedry najświętsze miejsce Polaków - konfesja św. Stanisława, biskupa i męczennika, pierwszego polskiego Świętego, patrona Katedry, Krakowa i Polski.

Na wieży zawieszony jest dzwon Zygmunta ufundowany przez Króla Zygmunta I Starego. Ten Król wszystkich dzwonów swoim głosem obwieszcza tak radosne jak i smutne wydarzenia, w dziejach narodu polskiego, a kiedy Zygmunt bije wszystkie inne dzwony milczą.

Droga królewska kończy się na dziedzińcu arkadowym rezydencji królów polskich. Zygmunt I Stary przebudował stary zamek gotycki Kazimierza Wielkiego w okazałą renesansową rezydencję, której ściany przyozdobił unikatową kolekcją arrasów jego syn, i następca Zygmunt II August.

Dodatkową atrakcja wzgórza jest Smocza Jama, jaskinia znajdująca się w wapiennym wzgórzu nad brzegiem Wisły. Zgodnie z legendą to tu miał zamieszkiwać smok wawelski, którego kości zawieszono u wejścia do katedry królewskiej.

Więcej informacji o katedrze jest pod adresem - www.katedra-wawelska.pl a o innych zabytkach wawelskich - www.wawel.krakow.pl.